en satans dragkedja ! fungerar inte bra alls , annars bra övrig funktion
Butikens svar: Det är dragkedjan som gör att man får en extremt hög avskärmning med dessa baldakiner eftersom man slipper springor där strålningen kan läcka in. Om dragkedjan trögar så kan man smörja upp den med kallt äkta stearin.
Mvh RTK
2023-03-03 Lars
Toppen! Enkel att använda, ta med sig, fälla upp och att fälla ihop (i alla fall när man sett på videon på rtk's produktsida hur man skulle fälla ihop den, innan när jag försökte följa instruktionerna i bruksanvisningen lyckades jag inte alls fälla ihop den).
Genom mätning med elfältsmätare och mikrostrålningsmätare ser man att det är väldigt "lugnt" inne i baldakinen.
Kunde dock ha varit lite längre (för långa personer), men helt OK om man är normallång eller något längre.
Jag kompletterade med en tunn bäddmadrass från IKEA (TALGJE 80 x 200) där jag enkelt rundade av hörnen på skummadrassen med sax.
Rekommenderade tillbehör till denna produkt
Pulver Tvättmedel TEXCARE för avskärmande tyger | 1 kg